Fotografia

Tak naprawdę, stronę postanowiłem założyć właśnie w celu wrzucenia gdzieś zdjęć które robiłem. Od czasu powstania koncepcja trochę się zmieniła, ale nadal staram się, aby to zdjęcia były jej główną zawartością.

Aparatami fotograficznymi różnego typu bawię się odkąd pamiętam, ale aparatem na którym najwięcej się nauczyłem, którego do dziś dobrze wspominam, oraz do którego czasami jeszcze wracam jest stary, radziecki, pancerny Zenit 12XP. Bieganie z tym sprzętem po górach za młodu na pewno dodało swoje pięć groszy do skrzywienia kręgosłupa. Ale prawda jest taka, że gdyby nie ten archaiczny już lekko sprzęt, na pewno robiłbym zdjęcia kierując się troche inną filozofią.

A filozofię mam bardzo niedzisiejszą. Zdjęcia które tutaj prezentuję są takie, jakie wyszły z aparatu. Bez dotknięcia ich fotoszopem, ani innym programem graficznym. Bez ingerencji w kontrast, jasność, ani kolory. Również plamki na zdjęciach usuwam tylko poprzez staranne czyszczenie obiektywów. Tylko nieliczne (kilka spośród kilkuset) są delikatnie przycięte, ale nawet tego staram się unikać. Mimo posiadania współczesnej, cyfrowej lustrzanki, nadal wszystkie parametry zdjęcia ustawiam ręcznie. Taki mi pozostał nawyk po przesiadce z Zenita i postanowiłem ten nawyk pielęgnować. Nie mówię, że nie idę czasami na skróty, ale zdjęcia robione trybem automatycznym się tutaj nie pojawiają...

Powstrzymując falę krytyki, nie uważam, że to czego nie robię, a co wyżej opisałem jest złe. Po prostu robiąc to inaczej, czułbym się bardziej grafikiem, niż fotografem. Mam świadomość jakie cuda potrafią wyjść w studiu fotograficznym z analogowej kliszy. Mam świadomość, że obecnie programy graficzne wyłącznie zastępują magię wykonywaną niegdyś w ciemni fotograficznej. Dlatego nie krytykuję osób pomagających sobie obróbką graficzną. Po prostu ja chcę zostać w tej kwestii purystą.

IP 3.235.65.220
podgląd
x